Kimler TIP eğitimi almak için uygundur?
Yurtdışında Tıp, diş hekimliği ya da eczacılık gibi zor bölümleri okumaya karar vermeden önce mutlaka kendinizi ve yeterliliklerinizi doğru biçimde değerlendirmelisiniz. Üniversiteye girmek değil, bitip mezun olabilmek önemlidir. Bu üniversitelerin sizi sınavsız olarak kabul ediyor olması, üniversitede eğitiminizin kolay ve zahmetsiz olacağı anlamına gelmiyor. Aksine bu eğitimleri yurtdışında almak Türkiye’de almaktan çok daha zordur. Avrupa birliği üniversitelerinde tıp grubu bölümlerde eğitim alacak olan adayların lise eğitimlerini fen ağırlıklı olarak almış olmaları, özellikle Biyoloji, Kimya ve Fizik derslerinde kabiliyet ve bilgi dağarcıklarının üst seviyede olması çok önemlidir. Tıp eğitimleri daha ilk yıldan sizin tüm bu alanlarda yetkin ve bilgili olduğunuz varsayımıyla verilmektedir. Yani eksiklerinizi üniversiteyi okurken kapatmanız Dünyanın en zor ve en uzun süreli bölümlerini, farklı bir dilde öğrenmeye talip olduğunuzu unutmamalısınız. Gerekli yeterliliklere sahip olmadan Tıp bölümlerine girseniz dahi büyük olasılıkla daha ilk yıldan üniversiteyi bırakma kararı alabilir, hem paranızı hem de çok değerli bir yılınızı kaybedebilirsiniz
ELT Akademik danışmanları sizin hakkınızda detaylı bir analiz yaparak, hangi üniversite ve bölümler için uygun olduğunuz ve nasıl başarılı olabileceğiniz hakkında profesyonel danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu danışmanlık hizmetini almadan karar vermemelisiniz.

Ne zaman Başvurmalıyım?
Avrupa Birliği ülkelerinde Tıp, eczacılık ve diş hekimliği için tüm dünyadan yoğun talep olması ve üniversitelerin tıp fakültelerinde oldukça sınırlı kontenjan olması nedeniyle başvurunuzu mümkün olduğunca erken yapmalısınız. Genellikle üniversitelerin tıp fakülteleri adayların başvuru belgelerini en geç Temmuz ayı ortasına kadar teslim etmelerini isterler. Bu nedenle kararınızı hızlı biçimde vermeli ve size en uygun üniversiteye başvurunuzu zaman geçirmeden yapmalısınız. ELT tıp kayıtlarını almaya her yıl Nisan ayında başlamaktadır.