Hayaliniz Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ya da Fizik Tedavi bölümlerini okumaksa, Avrupa Birliğinde sınavsız, YÖK denklikli üniversite eğitimi alabilir, Eylül ayında üniversiteli olabilirsiniz!

Gelecekte doktor, diş hekimi ya da eczacı olmak istiyor fakat sınav engelleri nedeniyle ideallerinizden vaz geçmek zorunda kalıyorsanız size mükemmel bir teklifimiz var. Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan, Romanya ve Bulgaristan’da tıp eğitimini üniversite sınavında başarılı olmak zorunda olmaksızın alabilirsiniz. Lise diplomanızla kayıt olup, YÖK denkliği ile, dilerseniz İngilizce eğitim alarak idealinize ulaşmak sizin elinizde. İhtiyacınız olan tüm desteği EUTIME size veriyor! Dilerseniz hemen işlemlerinize başlayarak Eylül ayında Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ya da Fizik Tedavi bölümlerinde eğitime başlayabilirsiniz…
Türkiye ve AB arasında eğitim denkliği sağlanmış durumda olduğu için öğrencilerimiz Erasmus gibi programlarla AB ülkelerinde bir dönem eğitim alıp, sonra eğitimlerine normal biçimde devam edebiliyorlar. Aynı denklik anlaşması, öğrencilerin serbest dolaşımını da kapsadığı için, eğitiminize bir AB ülkesinde devam etmenizin önünde hiçbir engel yoktur. Öğrencilerin YÖK denkliği ile Avrupa Birliğinde, üniversite sınavına girmeden eğitim alabilecekleri resmen açıklanmıştır.

Avantajlarınız neler?
● 1- Bir Avrupa Birliği üniversitesinden, mavi diploma alarak mezun olacaksınız ve mesleğinizi Türkiye ve tüm dünyada yapabileceksiniz.
2- İdeallerinize ulaşmak sizin elinize olacak. Sınav engelleri yüzünden istemediğiniz bir hayatı yaşamak zorunda değilsiniz.
2- Uluslararası bir ortamda eğitim alıp, yaşayacak, İngilizcenizi aktif olarak kullanacaksınız.
3- Sahip olacağınız Schengen vizesi sayesinde tüm Avrupa’yı gezip görebilecek, eğitiminizin ardından Avrupa Birliğinde staj ve kariyer başlangıcı yapma hakkı elde edeceksiniz.( KKTC ve Türkiye’deki hiçbir üniversite size bu olanağı veremiyor!)
4- Şu andaki ile aynı hatta daha ile az para harcayarak Avrupa Birliğinde eğitim almış olacaksınız.

image
  • Debrecen Üniversitesi (Macaristan)
  • Budapeşte Teknoloji Üniversitesi (Macaristan)
  • Dunauvaros Üniversitesi (Macaristan)
  • Pecs Üniversitesi (Macaristan)

Macaristan’da Tıp Eğitimi

Eğitim kalitesi çok yüksek olan Macaristan, tüm Avrupa’dan öğrencilerin tercih ettiği popüler ülkelerden biridir. Macaristan günümüze kadar çok sayıda bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçısıyla Nobel ödülü kazanmıştır. Öğrenciler için en popüler şehirler olan Budapeşte ve Debrecen, gerek ulaşım kolaylığı gerekse, yaşam kalitesi ve kültürel imkanlar bakımından birçok avantajlara sahiptir. Tarih boyunca Türklerle sıkı ilişkiler içinde olan Macaristan, Türk öğrenciler için Avrupa’daki en iyi seçeneklerden biridir. Yaklaşık 450 yıllık geçmişiyle Macaristan’ın önemli üniversitelerinden biri olan Debrecen Üniversitesinde yaklaşık 30.000 öğrenci eğitim almaktadır. Değişik ülkelerden öğrenciler kaliteli ve ekonomik eğitim olanakları için buraya gelir. Öğrenciler genellikle Avrupa ülkelerinin yansıra İskandinav ülkeleri (Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya) , İran, Çin ve bazı Afrika ülkelerinden gelmektedir. Debrecen üniversitesi özellikle tıp, eczacılık, diş hekimliği ve fizik tedavinin yanı sıra mühendislik, işletme, müzikoloji, Amerikan kültür ve edebiyatı gibi birçok diğer bölümde de İngilizce olarak eğitim vermektedir. Debrecen üniversitesi tıp fakültesi, aynı zamanda bölgenin de en büyük hastanesi ve sağlık kompleksidir. Üniversite aynı zamanda ülkenin 2. en büyük kütüphanesine sahiptir. Özellike Tıp fakültesinin çok kaliteli olduğu Debrecen üniversitesinde yıllık üniversite ücreti bölüme göre 5000$ – 12500$ arasında civarında olup, bir öğrencinin aylık konaklama ve sosyal giderler için ihtiyacı olan para yaklaşık 600 Euro’dur. Debrecen üniversitesi kaliteli Tıp eğitimi ile dünya çapında prestije sahip olup, çok sayıda yabancı öğrencinin Tıp alanında ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Macaristan Tıp bölümleri okumak isteyen öğrencilere  Tıp Hazırlık Kursu ( Basic Medical Course) imkânı vermekte olup, bu özelliği ile de yurtdışında tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi bölümler okumak isteyen öğrencilere büyük avantaj sağlamaktadır.

Macaristan’da Üniversite Eğtimi Almak Neden Çok Avantajlı?
Kaderiniz ve idealleriniz ÖSS Sınavına bağlı değil!
Macaristan en çok ideallerine sahip çıkmak ve birkaç saatlik ÖSS sınavının sonucuna göre değil, kendi potansiyel ve hedeflerine göre bir eğitim ve kariyer yaratmayı amaçlayanlar için mükemmel bir çözümdür. Tıp okumak isteyen bir aday, yeterli puan alamadığı için istemeyerek biyoloji öğretmenliği okumak, mühendis olmak isteyen bir aday işletme okumak zorunda kalmamalıdır. Macaristan üniversitelerine giriş için ÖSS sınavında başarılı olma şartı aranmıyor.

YÖK Denkliği Var!
Bir Avrupa Birliği ülkesinde okuduğunuz için, AB ile yapılan uyum çalışmaları sonucuna göre diplomanız YÖK denkliği alıyor.

Eğitim Dili İngilizce
Macaristan’da İngilizce olarak eğitim alabilirsiniz. Bu sayede hem geçerli bir diplomaya hem de anadil seviyesinde İngilizceye sahip olursunuz. Macaristan, Avrupa’nın birçok ülkesinden öğrencilere eğitim olanağı sağlıyor. Çok uluslu bir ortamda yaşayacak, sürekli İngilizce konuşacaksınız.

Schengen vizeniz ile Tüm Avrupa’da serbest dolaşım
Sahip olduğunuz Schengen vizesi sayesinde, öğreniminiz boyunca tüm Avrupa ülkelerine rahatlıkla seyahat edebilecek, Avrupa vatandaşı gibi yaşayacaksınız.

Ekonomik Eğitim ve Yaşam Maliyetleri
Macaristan’da eğitim almanın maliyeti, ülkemizdeki ya da KKTC’de bulunan çoğu özel üniversiteden ya daha ekonomik yada eşit maliyetlidir. Yukarıda bahsedilen avantajlar da göz önünde bulundurulduğunda, kesinlikle çok daha mantıklı ve avantajlı bir seçenektir.

Eğitim Sistemi ve Kabul Koşulları
Yabancı öğrenciler standart olarak ilk aşamada Üniversite Hazırlık Programına ( International Foundation Year) kabul edilirler. Tıp ve diğer bilimler için olmak üzere 2 farklı üniversite hazırlık programı uygulanmaktadır. Üniversite hazırlık programında öğrencilere İngilizce derslerinin yanı sıra, girecek oldukları bölümde ihtiyaçları olacak sayısal ve sözel dersler de verilir. Hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenci, eğitim almak istediği bölüme Kabul edilir.

Macaristan eğitim sisteminde, hazırlık sınıfındaki öğrencilerin en baştan kesin karar verip bir bölüm seçmelerine gerek yoktur. Hazırlık programları belirli bilim dallarına ayrılmıştır.(Pre-medicine, Pre-Engineering, Pre-Business vb.) Sözgelimi, sosyal bilimler, mühendislik bilimler ya da Tıp gibi. Mühendislik bilimleri üzerine hazırlık yılını tamamlayan bir öğrenci, bu aşamadan sonra isterse bilgisayar mühendisliği, kimya mühendisliği, elektrik müh. vb. seçim yapabilir. Aynı seçim sosyal ve tıp hazırlık bölümleri için de geçerlidir.

Hazırlık programına kabul edilmeden önce öğrenciler ELT’de üniversite yetkililerinin kontrolünde zor olmayan bir ön sınava tabi tutulurlar. Bu sınav sosyal bölümlerde hem yazılı hem de sözlü iken, tıp bölümlerinde doğrudan mülakat ile yapılmaktadır. Tıp bölümü için yapılan mülakatta öğrencilerin İngilizce seviyelerinin yanı sıra, biyoloji, fizik ve kimya derslerindeki bilgisi kontrol edilir. Foundation programlarına kabuyledilebilmek için İngilizce bilgisinin en az orta düzeyde ( Intermediate) seviyede olması gerekir. Sınavda başarılı bulunan öğrenciler, hazırlık sınıfına kabul edilir. Hem İngilizcesi hem de bilim dersleri çok iyi derecede olan öğrenciler, dilerlerse Eylül ayında üniversitede düzenlenen muafiyet sınavına katılabilirler. Muafiyet sınavından geçebilen öğrenciler, hazırlık yılı okumaya gerek kalmaksızın bölüme başlayabilirler.

İngilizcesi Foundation programına katılacak kadar iyi olmayan öğrenciler, yoğunlaştırılmış İngilizce programına katılarak, Foundation eğitimi öncesinde İngilizce öğrenirler. Yoğun İngilizce eğitimi içeren bu program sonunda öğrenciler, Foundation eğitimi alabilmek için ihtiyaçları olan İngilice seviyesine ulaşırlar ve ilgili alanda üniversite hazırlık(foundation) eğitimine alınırlar ve bu eğitim sonunda bölümlerine başlayabilirler.

Macaristan’da lisans eğitimi 3 yıl ( bazı mühendislik bölümlerinde 3.5 yıl), Master eğitimi ise 2 yıl sürer. Tıp eğitimi 6 yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık ise 5 yıldır.

Macaristanda Yaşam ve Sosyal Giderler
Macaristan Avrupa’da üniversite eğitimi almak için en ekonomik ülkelerden biridir. Öğrencilerin konaklama için çeşitli seçenekleri vardır. Dileyen öğrenciler yurtlarda ya da kiralık evlerde konaklayabilir. Genellikle bir öğrencinin aylık konaklama masrafı 150-200 Euro civarındadır. Ulaşım, beslenme, sosyal giderler vb. harcamalar için genellikle aylık 300- 400 Euro yeterli olmaktadır. Genel olarak bir öğrencinin aylık masraflarının 500-600 Euro civarında olduğu söylenebilir.

Polonyada Tıp Eğitimi

Avrupa’da tıp, diş hekimliği, eczacılık alanlarında eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettikleri setinasyonlardan biri olan Polonya aynı zamanda günümüz Avrupa’sının da en aktif ve hızla gelişen ülkelerinden biridir. Varşova, Krakov, Poznan ve Wroclaw Polonya’nın en önemli eğitim şehirleridir. Polonya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencileri lisede fen alanında eğitim almış olmaları gereklidir. Tıp için lisans eğitimi 6 yılolup, üniverstelerin yıllık ortalama ücreti 9000 Euro civarındadır. Polonya’da bir öğrencinin, konaklama ve sosyal giderleri için aylık yaklaşık 600 Euro civarında masrafı olmaktadır.

Polonyada eğitim almak yüksek eğitim standartları, ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için her geçen yıl daha populer oluyor.

Avrupa’nın en hızlı büyüyen ve en genç nüfusa sahip ülkelerinden biri olan Polonyada üniversite eğitimi almak her geçen yıl daha da populer bir fikir haline gelmeye başlıyor. Çok sayıda üniversitenin İngilizce eğitim verdiği Polonyada eğitim ve yaşam giderlerinin oldukça ekonomik olması ve eğitim kalitesinin çok yüksek düzeyde olması birçok değişik ülkeden öğrencileri Polonya’da eğitim almaya çekiyor.Polonyada konuşulan resmi dil Lehçe olmasına rağmen ülkenin birçok üniversitesinde tıp, mühendislik, işletme, eczacılık gibi bölümlerde İngilizce eğitim verilmektedir.

Polonyada üniversite eğitimi almak isteyen adayların lise mezunu olmaları yeterlidir. Öğrencilerin ayrıca Türkiye’de üniversite sınavında başarılı olmuş ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmaları şartı aranmamaktadır. Polonyada eğitim almak üzere başvuru yapan adaylar lisede almış oldukları dersler, başarı durumları, yeterlilikleri ve tercihleri doğrultusunda Polonya üniversitelerine yerleştirimektedir. Polonyada üniversite eğitimi İngilizce ya da Lehçe olarak alınabilmektedir. Polonya üniversite eğitim sisteminde lisans eğitimi 3 yıl sürer. Bazı mühendislik bölümlerinde ise bu süre 4 yıla kadar uzayabilmektedir. Polonya’da tıp eğitimi 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği eğitimi ise 5 yıl sürmektedir.

Polonyada Eğitim Neden Çok Avantajlı?
Üniversite sınavı kaderiniz değildir. Polonya’da istediğiniz bölümü okuyun!
Polonyada üniversite eğitimi almak istiyorsanız ,Türkiye’deki üniversite sınavı için endişelenmenize hiç gerek yok. Avrupa Birliği ülkelerinde eğitim almanız için YÖK üniversite sınavında başarılı olma ya da bir üniversiteye yerleştirilme şartı aramıyor. Polonya’da lise eğitiminize ,yeterlilik ve tercihlerinize en uygun bölümlere kayıt yaptırarak hemen üniversite eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

Polonya’da eğitiminizin YÖK onayı var.
Bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim aldığınız için diplomanız YÖK tarafından onaylanıyor. Polonya’da eğitim sürecinizin ardından mesleğinizi hem Türkiye’de hem de yurtdışında rahatça icra edebileceksiniz.

Polonyada Eğitim dili İngilizce
Polonya üniversiteleri birçok farklı alanda ve bölümde İngilizce eğitim veriyor. İngilizce seviyeniz yeterli değilse ilk yıl İngilizce hazırlık eğitiminin ardından bölüme geçiş yapabilirsiniz. Dilerseniz eğitiminizi Lehçe olarak da almayı tercih edebilirsiniz. Lehçeyi tercih etmeniz durumunda bölüm seçenekleriniz çok daha fazla olacaktır.

Türkiye maliyetleriyle Avrupa’da Eğitim
Polonya’da alacak olduğunuz eğitimin toplam maliyetleri, Türkiye’de vakıf üniversitelerinde alacağınız eğitim maliyetlerinden çok daha uygundur. Yaşam ve konaklama giderleri ise Türkiye ile aynıdır. Bu nedenle her yıl çok sayıda öğrenci, bir Avrupa Birliği diplomasına sahip olmanın getireceği avantaj ve ayrıcalıkları düşünerek Polonya’da eğitim almayı tercih etmektedir.

Avrupa’da yaşayacak, Schengen vizeniz ile Tüm Avrupa’da serbest dolaşım avantajını kullanacaksınız.
Eğitim aldığınız üniversite kadar yaşadığınız şehir ve o şehrin ve çevresinin size sunduğu kültürel olanaklar bireysel gelişim ve vizyon edinmeniz çok önemlidir. Polonyada çok uluslu bir ortamda, Avrupa’nın tam ortasında yaşayacak, birçok Avrupa ülkesinden arkadaşlar edinip, bu ülkelere şehirler arası yolculuk yapar gibi gidebileceksiniz. Üniversite eğitiminizin ardından bireysel gelişim, kültür ve vizyon bakımından Türkiye’de eğitim alan birçok öğrenciden daha üstün olacak, daha öncelikle tercih edileceksiniz.

Romanyada Tıp Eğitimi

Üniversite sınavına girmenize gerek bile olmadan, YÖK onaylı üniversitelerde İngilizce üniversite eğitimi alabilmeniz için bir diğer seçenek de Romanya’da eğitim almak. Geçtiğimiz yıllarda AB üyeliğine alınan Romanya’da, TIP başta olmak üzere birçok farklı alanda üniversite eğitimi alabilmek mümkün.

Romanya’da üniversitelerin eğitim düzeyleri oldukça iyi ve eğitim maliyetleri ise çok ekonomiktir. Romanya’da üniversite eğitim ücretleri devlet kontrolünde olduğundan tüm üniversitelerde yıllık üniversite harçları, sosyal bilimler ve mühendisliklerde yıllık 2500-2800 Euro; tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümlerinde ise ortalama 4500 – 5000 Euro civarındadır. Bu ekonomik yapısıyla Romanya, YÖK denkliği olan ve İngilizce eğitim alabileceğiniz en ekonomik ülke seçeneklerinden biridir. Romanya’da bir öğrencinin aylık konaklama ve sosyal giderler için ihtiyacı olan para yaklaşık 600 Euro’dur.

Azerbaycan'da Tıp Eğitimi

Azerbaycanda Tıp Eğitimi Eczacılık Diş Hekimliği Fizik Tedavi
Eğitim kalitesi çok yüksek olan Azerbaycan , Rusya ve Orta Asya Ülkeleri Arasında En iyi Tıp Eğitimi alabilirsiniz . Azerbaycan Bolonya Akreditasyonlu Avrupa Eğitim Sistemi Uygulamaktadır . Azerbaycan Hem Dil Eğitimi Olarak 3 Farklı Dilde Tıp Eczacılık Diş Hekimliği ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitimi Vermektedir . Dileyen Öğrenci İngilizce Dileyen Öğrenci Rusça Dileyen Öğrenci İse Azeri Şivesinde Türkçe Tıp Eğitimi Alabilmektedir . Öğrenciler İçin En Popüler Olmasının Sebebide Dışarki Hayatta Türkçe konuşabilmeleridir.

Azerbaycanda Tıp Eğitimi İçin Önerdiğimiz Üniversite Azerbaycan Tıp Üniversitesi’dir . Azerbaycan Tıp Üniversitesinde Yaklaşık 15bin Öğrenci Eğitim Almaktadır . Öğrenciler Genellikle Çin Kore Rusya Belarus Bosna Malezya ve Türkiye gibi Ülkelerden Tercih Etmektedirler . Azerbaycan Tıp Üniversitesi Denkliği İçin Ösym Sınavından Barajı Aşma Şartı Bulunmaktadır . Azerbaycanda Tıp Okuyan Öğrenciler Erasmus Programlarıyla Türkiye Üniversitelerine Avrupa Üniversitelerine Bolonya Anlaşmasının Uygulandığı Birçok Ülkeye Geçiş Hakları Bulunmaktadır