İnşaat bölümü nace kodu olarak tehlike ve çok tehlikeli işler sınıfında bulunmaktadır. Tehlikeli işlerde çalışacak işçilerin 6331 Sayılı kanunun 17. maddesinde ‘’Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.’’ ifadesi bulunmasından dolayı işçilerin sertifikasız çalışmaları yasak hale gelmiştir. Kayı Mesleki Belgelendirme olarak Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde İnşaat Teknoloji branşlarındaki mesleki eğitim modülüne istinaden 40 saatlik eğitim ve sınav sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı  Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde mesleki eğitim sertifikası verilmektedir.

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Betonarme Demir Kalıp Çatıcılık, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Yapı Dekorasyon,Çatı Sistemleri, İnşaat Boyacılığı, PVC Doğrama İmalat ve Montaj, Sıvacı, Topoğrafya Hizmetleri, Yapı Duvarcılığı, Yapı Yalıtımcılığı, Yapı Yüzey Kaplama, Yüksekte Çalışma Eğitimi modülü ile 6331 sayılı kanun kapsamına mesleki eğitim sertifikası olmadan çalışılması yasak hale gelmiştir. Kayı Belgelendirme olarak; Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Demir Kalıp Çatıcılık, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Yapı Dekorasyon,Çatı Sistemleri, İnşaat Boyacılığı, PVC Doğrama İmalat ve Montaj, Sıvacı, Topoğrafya Hizmetleri, Yapı Duvarcılığı, Yapı Yalıtımcılığı, Yapı Yüzey Kaplama, Yüksekte Çalışma Eğitimi Raylı Sistemlerde İşletme alanında Milli Eğitim Bakanlığı onaylı mesleki eğitim sertifika programları düzenlemekteyiz. Bu alanda kursiyer Tehlikeli ve çok tehlikeli Betonarme Demir Kalıp Çatıcılık kursu ile

İnşaat teknolojisi bölümünde incelenebilen başlıklardan bir tanesi tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde ahşap doğrama ve kaplamadır. İçeriğinde bulunan meslek elemanı tanımı ahşap doğrama ve kaplama işlemlerinin iş güvenliği kurallarına uygun olarak yapabilme becerisine sahip olan kişi şeklinde belirtilmiştir. İnşaat teknolojisi alanında bireylerin değerlendirebileceği farklı alanlarda mevcuttur ki aralarında tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde betonarme demir, kalıpçılık ve çatıcılık yer almaktadır. Mesleki yeterlilik belgesi bireyin söz konusu işin gerektirdiği nitelikleri taşıdığı anlamına gelmektedir.